Menü
Pak-İş Terzi

Pak-İş Terzi

Dijitalleşme adına güzel bir adım atan Pak-İş Terzi öncelikle logosunu değiştirmeyi istedi. Kendisinin özel müşterileri olup, ek olarak İstinye Park AVM içerisindeki KOTON, ZARA, BERSHKA gibi firmaların terzi işlerini yapan küçük fakat büyük işler yapan bir firmaydı. Sektörün ilerleyişini takip etmek için web sitesi ve kartvizit çalışmaları istedi. Kendimi hala tam geliştiremediğim için, web sitesini hazırlarkan hazır bir tasarım kullandığım bu işte, bütçe olarak çok düşük bir miktar anlaşmıştık. Sene olarak bakıldığında 2011 ~ 2012 yılları arasındaydık. Her ne kadar hazır bir tasarım kullansam da yaptığım işi referans olarak gördüğüm için çok iyi özenmem gerekiyordu. Bu yüzden bütçe üzeri iş yapmış olabilirim.

Markaya ait tüm sosyal medya hesaplarını açıp, hesaplar üzerinde adres, logo ve iletişim bilgilerini vs. düzenledim. Bütçenin eksik ve geç ödenmesinden ötürüdür belki, 1 yıl sonraki yenileme sürecinde, açık kalmasına diretmeme rağmen hiç bir dönüş alamadığım için web sitesinin masraflarını karşılayan olmadı. 1 yıl açık kalsa da hep ilk göz ağrım olarak kalacak.😊

Bir firmayı marka yapan şey bence logosudur. Logolar hep akılda kalıcıdır. İsmini hatırlamadığım fakat yazdığı kompozisyondaki o cümleyle beynime yer eden ilk öğretim arkadaşımın kulaklarını hep birlikte çınlatalım.

Duydum unuttum, gördüm hatırladım.

Çok zeki bir kızın beyninden çıkan bir cümleydi. 9-10 yaşlarında kendimi tanıma evresindeyken aynen şöyle tepki vermiştim.

Evet abi ya gerçekten de duyup unutuyorum, görünce hatırlıyorum.

Firmanın logosu için en yakın arkadaşım Özge'den yardım istemiştim. Kendisi yeni başlamasına rağmen çizim konusunda mükemmel işler çıkartan birisiydi.

Yaptığı tasarımı dijitale dökecek bilgi ne onda vardı ne de bende. Bende Özge'den aldığım fikri geliştirmek için Google Görselleri karıştırmaya başladım. Tasarım işiyle uğraşanlar çok iyi bilir, kimi zaman bir tasarım 5 dakika içerisinde hazır olur, büyük bir ilham akışıyla mükemmel bir iş ortaya çıkar. Kimi zamansa saatler, günler, haftalar sürebilir. Çok geçmeden Google amca karşıma mükemmel bir görsel çıkarttı.

Bu görseli bulduğumda, artık logo kafamda tamamen belirmişti. Sade ve bir o kadar da şık bir tasarım olacaktı.

O zamanlar çok az bildiğim -hoş şu anda da çok bildiğim söylenemez- photoshop bilgimle logoyu hazırlayıp, işin en çetrefilli kısmını bitirmiş oldum.

Gerisini biliyorsunuz.😊